W dniach 8-11 maj 2023 roku uczniowie z klas policyjnych 2D i 3D z IV Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu, uczestniczyli w poligonie letnim, który odbył się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Kokotku. Przez cztery dni 200 uczestników obozu doskonaliło swoje umiejętności, wytrzymałość fizyczną i psychiczną, biorąc udział w ogromnej ilości różnego rodzaju zajęć.

Dzień rozpoczynał się o godzinie szóstej rano zaprawą wojskową, a kończył późnym wieczorem musztrą. Jak przystało na szkolenie poligonowe, na terenie obozu uczniowie poruszali się wyłącznie zwartą grupą (plutonem), jednak obraz wyjazdu poligonowego dopełnił oczywiście nocleg w namiotach, a czasem nawet pod gołym niebem, nocne warty oraz poranne zaprawy.

W trakcie dnia uczniowie mieli okazje uczestniczyć w zajęciach z samoobrony, taktyki wojskowej, strzelania, budowy broni, paintball’a, pierwszej pomocy oraz posługiwania się środkami przymusu bezpośredniego. Nie zabrakło też ćwiczeń związanych z zabezpieczeniem imprez masowych oraz rywalizacji na torze przeszkód.

Przerwy przewidziane na posiłki dodawały energii do dalszych ćwiczeń. W nocy, zamiast wygodnej drzemki w ciepłym łóżku, młodzież musiała zadowolić się krótkim snem na kanadyjkach w wojskowych namiotach. Nocne alarmy bojowe i wymarsze w teren budziły wśród uczniów mnóstwo emocji, zwłaszcza ostania noc, którą spędzili pod gołym niebem ucząc się jak przetrwać w trudnych warunkach.

Chwile kryzysu, zmęczenie fizyczne i tęsknota za domowymi wygodami, które choćby w niewielkim stopniu dotknęły każdego z uczestników, nie przeszkodziły w realizacji wszystkich zadań.

Bardzo miłym zakoszeniem było zajęcie II i III miejsca w zawodach strzeleckich przez nasze uczennice. Był to bardzo duży sukces biorąc pod uwagę ilość uczestników oraz to, że był to ich pierwszy udział w poligonie.

Przez cały czas uczestnicy byli pod fachową opieką bardzo doświadczonych instruktorów, żołnierzy zawodowych oraz nauczycieli – opiekunów. Nasi uczniowie mogli liczyć dodatkowo na wsparcie asp. szt. Agnieszki Głowackiej-Kijek, która bacznie obserwowała ich postępy i dodawała otuchy, biorąc też czynny udział w niektórych ćwiczeniach oraz prof. Mikołaja Grzeszaka, który swoim doświadczeniem survivalowca wspierał ich z pełną mocą.

Uczestnicy poligonu byli ostatecznie bardzo zmęczeni, ale z ogromnym bagażem doświadczeń i z uśmiechem na twarzy wrócili do domu i z niecierpliwością czekają na kolejny poligon. Na pewno takie wyjazdy umacniają więzi między uczniami i każdy ma możliwość sprawdzenia samego siebie – swoją wytrzymałość i sprawność. Jest to też doskonała okazja, aby młodzież poczuła na własnej skórze jak to jest być policjantem.

PDFCentralny Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Kokotku.pdf (9,94MB)

 

Przewiń do góry