W dniu 13 kwietnia 2022r. na terenie IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Janusza Kusocińskiego w Wałbrzychu odbyło się wydarzenie pn. „Manewry klas policyjnych” podczas którego uczniowie klas policyjnych mieli możliwość  przyjrzeć się pracy policjantów, a także dowiedzieć się  jak wygląda rekrutacja do służby w Policji.

Licealiści  uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z techniki kryminalistycznej, podczas których mieli okazję poznać specyfikę tego rodzaju służby. Policjant omówił i pokazał uczniom jak prawidłowo zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ślady i przedmioty.
Pod czujnym okiem funkcjonariuszy z Wydziału Prewencji wałbrzyskiej komendy, uczniowie mieli możliwość przećwiczenia elementów taktyki i techniki interwencji policyjnych oraz samoobrony.  Po zapoznaniu się z ogólnymi uprawnieniami funkcjonariuszy podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego, przećwiczyli sposób zatrzymania w tym użycie kajdanek . Mieli możliwość zapoznania się ze sprzętem wykorzystanym przez policjantów do rożnego rodzaju zabezpieczeń.  Dzięki cennym wskazówkom funkcjonariuszy, uczestnicy zajęć, mogli w praktyce przekonać się, że zachowując zimną krew i opanowanie, można uchronić się przed niebezpieczeństwem. Uczniowie z pewnością poprawili swoje umiejętności radzenia sobie na wypadek sytuacji kryzysowej.

Młodzież miała możliwość przetestowania swoich umiejętności strzeleckich na specjalnym multimedialnym ekranie, a także zapoznać się z uzbrojeniem wykorzystywanym przez  funkcjonariuszy. Policjanci  w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli i przedstawili pistolety, karabinki i inny sprzęt będący na wyposażeniu policji. Młodzież mogła z bliska przyjrzeć się prezentowanemu uzbrojeniu, wziąć do ręki karabinek czy strzelbę. 

Dużym zainteresowaniem cieszył się specjalistyczny radiowóz policyjny wykorzystywany przy wypadkach drogowych przez funkcjonariuszy wałbrzyskiej drogówki. Policjant  zwrócił  uwagę młodych ludzi na zachowania i czynniki wpływające na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, oraz na odpowiedzialność jaka wiąże się z niestosowaniem do przepisów prawa. Uświadomił młodzież o zagrożeniach wynikających z używania środków psychoaktywnych, oraz konsekwencje jakie mogą ich czekać jeśli będą prowadzić samochód  np. po użyciu alkoholu czy narkotyków. Przy użyciu narkogogli i alkogogli licealiści  mogli przekonać się jak zaburzone jest widzenie po alkoholu czy po zażyciu narkotyków.

Każdy z uczestników choć przez chwilę chciał poczuć się  jak policjant wsiadając za kierownice radiowozu zakładając policyjną czapkę.

Podczas spotkań z policjantami z poszczególnych pionów, uczniowie mieli możliwość bliżej zapoznać się z całym procesem rekrutacji, a także dowiedzieli się jakie warunki należy spełnić żeby zostać policjantem.  Część z młodych osób przyznała, że wybrała naukę
w szkole o takim profilu, by móc w przyszłości założyć policyjny mundur i wypowiedzieć słowa roty ślubowania: „Ja obywatel Rzeczpospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta ślubuję…”

Uczniowie aktywnie i chętnie brali  udział w zajęciach.

Tomasz Łabędź

asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek

Zespół Komunikacji Społecznej

Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu

 

Przewiń do góry